Aloe Vera Jel'in Yaralar Üzerindeki Faydası - Kuru Cilt Bakımı

Aloe Vera Jel’in Yaralar Üzerindeki Faydası

Aloe vera jel, aloe vera yapraklarından toplanır. İnsanlar yüzyıllar boyunca cilt enfeksiyonlarını, yanıkları, yaraları ve diğer cilt problemlerini tedavi etmek için kullanmışlardır. Yatıştırıcı, nemlendirici ve iyileştirici özelliklerinden dolayı, aloe vera jel, cildin kendisini onarmasına yardımcı olmak ve tahrişi azaltmak için yara izlerine uygulanabilir.

Aleo Vera Jel İle Yara İzlerinin Tedavisi

Yara izi, cildinizin yüzeyine zarar veren, örneğin bir kesik veya kazıyıcıdan sonra iyileşmeye başladığında ortaya çıkar. Yara şeklinizin boyutu, şekli, rengi ve ciddiyeti, yaş, cilt rengi, genetik ve diğer cilt koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır. Topikal tedaviler yara izinizi yok edemezken, cilde aloe vera gibi bir jel uygulamak, yara iznin görünümünün ciddiyetini azaltmanıza yardımcı olur; ayrıca iyileşirken cildin nemli kalmasına yardımcı olabilir.

Faydaları

Aloe vera, Huntington Sağlık Bilimleri Yüksekokuluna göre, cilt tahrişlerini azaltacak anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve yaralarınızın iyileşmesine yardım eder. Kolej, aloe veranın yüzeydeki şişmeyi azaltabildiğini ve hasar görmüş cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olabileceğini ve daha sağlıklı olanları koruyabileceğini söylüyor. Aloe vera ciltte derine nüfuz eder ve cildinizin iyileşmesini teşvik etmek için ürettiği kollajen miktarını artırmaya yardımcı olur.

Türleri ve Uygulaması

Aloe veranın jel, merhem ve losyon gibi bir dizi topikal ürün içerisinde bulunabilir veya jel’i evde hazırlayabilirsiniz. Yaralarınızı iyileştirmek için, seçtiğiniz ürünü günde üç ila dört defa direkt olarak etkilenen bölgede veya doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi uygulayın.

Yan Etkileri

Mayo Clinic’e göre aloe vera jelinin cerrahi bir yaraya uygulanmasının iyileşmeyi yavaşlattığı gösterildi. Ayrıca, kızarıklığa veya etkilenen bölgede yanmaya neden olabilir. Bu yan etkiyi keşfetmek için daha ileri çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır, ancak cerrahi yara üzerine aloe vera kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Uyarılar

Mayo Clinic, topikal hamilelikte uygulamaların büyük olasılıkla güvenli olduğunu not etmesine rağmen, aloe vera’yı doktorunuzla konuşmadan kullanmamanızı öneriyor. Liliaceae ailesinde sarımsak, soğan, lale veya diğer bitki türlerine alerjiniz varsa aloe vera jele alerjik bir reaksiyon yaşayabilirsiniz . Bu meydana gelirse tıbbi yardım isteyin ve jeli uygulamayı derhal bırakın.

Yorumlar

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.