Kemoterapi Sırasında Kullanılabilecek Cilt Bakım Ürünleri - Kuru Cilt Bakımı

Kemoterapi Sırasında Kullanılabilecek Cilt Bakım Ürünleri

Bir kanser teşhisi konulduğunda, düşünülmesi gereken çok şey var- ve cilt bakımı en önemsizlerden biri gibi gözükebilir. Bununla birlikte, muhtemelen doktorlarınız normal rutini tamamen değiştirmenizi ister. Kanser hücrelerini öldüren ilaçlar cilt hücrelerinin gelişmesini de etkiliyor. Çoğu kişi  kemoterapi ile birlikte gelen saç dökülmesini biliyor  ancak kemoterapi tedavisi, kuru, hassas, tahriş olmuş donuk, gri bir cildin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kanserli hücreler vücuttaki sağlıklı hücrelere göre daha hızlı büyür ve çoğalırlar. Kemoterapi ilaçları kanserli hücrelerin çoğalmasını durdurur, ancak sağlıklı hücreler de bu süreçten etkilenir. Breastcancer.org’un onkologu ve kurucusu olan Marisa Weiss, Kemoterapi ilaçları güçlüdür ve vücuttaki en aktif hücreleri etkilemektedir” diyor. “Deri hücreleri de büyüyor ve kendilerini her zaman yeniliyor”. Ve bu da onları kemoterapi ilaçları için hedef kılıyor.

Dermatolog ve göğüs kanseri kurbanı Cynthia Bailey, “Kemoterapi sırasında cildiniz normalde olduğu gibi yenilenmez ve cildiniz kırılgan ve kuru olur” diyor. Cildiniz gri veya sarı bir görünüm alabilir ve bu tedavi sırasında da değişebilir. Bailey, “Tırnak zarları kırılganlaşır, tırnaklar büyümez ve saçlar genellikle dökülür” diye ekliyor Bailey.

Weiss ayrıca, kemoterapinin diğer yan etkilerinin doğrudan ve dolaylı olarak cildi ve tırnakları etkileyebileceğini de belirtiyor. Örneğin, xeloda ilacının eller ve ayaklarda kırmızılık ve aşırı duyarlığa neden olduğu biliniyor. Taxanes adı verilen bir başka ilaç sınıfı tırnakların parmak yatağından kalkmasına ve renginin bozulmasına neden olabileceğini söylüyor. Kemoterapi ilaçlarından kaynaklanan mide bulantısı nedeniyle zorlanan hastaların cildi kuru ve kırışık bir hale gelebiliyor.

Bu konular kozmetik endişelerin ötesine geçiyor. Genel olarak, cildiniz ve bağışıklık sistemi kemoterapiye bulaşırken artmış bir enfeksiyon riski vardır. Bailey, “Deri en büyük organınız ve sizi enfeksiyon gibi dış risklerden korumak için çok önemli olduğu için, enfeksiyon ve tahriş edici kızarıklığın cildin kırılgan koruyucu bariyerini koparacak bir riski var” diyor. Weiss “tırnak çevresindeki derinin bozulması enfeksiyon kaynağı olabilir.” Diye ekliyor.

 

Bütün bunlar, kemoterapi tedavisi sırasında cildinize nasıl bakım yaptığınıza çok dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.

Yapılması gereken en iyi şey hassas ten için basit, nemlendirici ürünler kullanmak için cildinizin rutini değiştirmenizdir. Hassas ciltlere uygulanan kuralların tümü, kemoterapi tedavisi görenler için geçerlidir. Hafif bir nemlendirici ve mümkünse hipoalerjenik olan ürünleri arayın. Parfüm, alkol, koruyucu maddeler ve botanik esans yağları gibi rahatsız edici veya daha da kötüsü alerjik reaksiyona neden olabilen yaygın alerjenlerden kaçının. Bailey, “Deri lipidlerini gidermek ve tahrişe yol açan ve cildinizin kırılmasına neden olan sert bileşenlerden kaçınmalısınız” diyor.

Ve her zamanki gibi (fakat her zamankinden daha fazla),  güneş koruması  esastır. Bailey, “Kemoterapi sırasında verilen birçok kemoterapi ilaçları ve diğer ilaçlar güneş alerjisine neden olabilir” diyor. “Hipoalerjik çinko oksit fiziksel güneş koruyucularını öneriyorum.” Weiss, hastalarından vücudu geniş bir şapkayla, uzun kollu kıyafetlerle ve hatta güneşten koruyucu eldivenlerle korumasını söylüyor.

Dermatologlar ve onkologlar, kemoterapi tedavisinde şu cilt bakım ürünlerini öneriyorlar.

 

Aquaphor healing ointment krem

Kemoterapi sırasında kullanılacak ürünleri ararken takip etmeniz gereken birkaç genel kural vardır. Weiss, “Kokusuz ve içinde koruyucusu olmayan en basit kremlerin kullanılması önemlidir” diyor.

 

L’OCCITANE Moisturizing Lip Balm

“Şifa veren dudak parlatıcı” etiketli herhangi bir ürünü almaya cazip gelebilir ancak Bailey, “şifa” genellikle esansiyel yağlar için olan ve hassas cilt ve dudakları rahatsız eden bir koddur. Tarçın, nane ve narenciye gibi malzemeler, yaygın cilt alerjenleridir. L’Occitane’den bu basit shea yağı seçeneği gibi lezzet ya da koku olmadan bir ürün elde etmek daha iyi.

 

 

Aveeno Skin Relief Gentle Scent Fragrance-Free Body Wash

Kemoterapi sırasında duş almaya ilişkin birkaç ipucu: Kısa ve çok sıcak tutmayın. Uzun, buharlı duşlar size iyi geliyor olabilir, ancak koruyucu lipid bariyerinin soyulmasına neden olabilir. Hızlı ve nazik olun ve duş atlamaktan korkmayın. Weiss, “Gün içerisinde kokmuş gibi hissetmediğiniz sürece her gün bir duşa ihtiyacı yok” diyor. “Duşda suyun omuza çarpıp göğüs bölgesinden aşağı akmasına izin verin, ancak vücudunuzu fırçalamayın.” Bu ürün Aveeno’nun parfümsüz formülüdür.

 

 

La Roche-Posay  Toleriane Hydrating Gentle Cleanser

Tıpkı vücudunuzdaki gibi, ılık su ve nazik bir temizleyici ile yüzünüzü duruladığınızdan emin olun. ” Bailey, mikropları ve kiri temizlemek için günde iki kez yüzünüzü yıkamalısınız ” diyor. “Cildiniz daha az yağlı olabilir ve bu yüzden genelde kullandığınızdan daha yumuşak bir temizleyici seçmek akıllıca olur.”

 

 

Neutrogena Sheer Zinc Dry-Touch Sunscreen Broad Spectrum SPF 50 Güneş kremi.

Her iki uzmanımız da cildi UV ışınlarından korumak için her gün güneş kremi kullanmanızı önerir. Bailey , Neutrogena’dan olduğu gibi çinko oksit veya titanyum oksit içeren bir fiziksel güneş kremi tercih ediyor.

 

Bag Balm

El-ayak sendromu, el ve ayakların soyulmasına ve kırmızıya dönmesine neden olan kemoterapinin bir yan etkisidir. Bu belirtileri yatıştırmanın bir yolu, cildi kalın bir nemlendiriciyle örtmek ve yatmadan önceki gece pamuklu eldiven ve çoraplara kullanmaktır.

 

 

 

%100 Organik Hindistancevizi Yağı

Weiss ayrıca, kemoterapi sırasında tam vücut nemlendiricisi olarak hindistancevizi yağı kullanmayı da öneriyor .

 

Dove Sensitive Skin Bar

Dove Sensitive Skin bar hem uzmanlar tarafından hem de nemlendirici bir temizleyici olarak öneriliyor.

 

Solumbra Eldiven

Bazı kanser ilaçları cildi güneşe duyarlı hale getirebileceğinden kemoterapi sırasında güneşten koruyan giysilerin giyilmesi anahtardır. Weiss, açık havada uzun süre veya araç kullanırken 100+ SPF eldiven takmanızı önerir.

 

 

 

Doğal El Sabunu

Cilt kemoterapi ile gerçekten sıkıntı çekiliyor ve hastalarında bağışıklığın azalması hayatı tehdit eden enfeksiyon riskinde inanılmaz artışa neden oluyor. Bu nedenle ellerinizi temiz tutmaya özen göstermeli ve doğal el sabunları kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

 

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.