Vegan Keten Tohumu Maskesi Faydaları ve Kullanımı - Kuru Cilt Bakımı

Vegan Keten Tohumu Maskesi Faydaları ve Kullanımı

Keten tohumu nedir? Maskesi nasıl yapılır ve ne işe yarar? Keten tohumu maskesinin faydaları ve çiller için kullananlar nasıl sonuç alıyor sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumları, eskiçağ Mısır ve Çin’de çok eski zamanlardan beri yetiştirilen bir gıda ve elyaf ürünü olan ketenden elde edilir. Eski Mısırlılar, keten tohumunu gıda ve ilaç olarak kullanmışlardır. Ayrıca iki tür keten tohumu vardır. Altın keten tohumu ve kahverengi keten tohumudur. Bu iki keten tohumu türü arasındaki tek fark renk ve fiyatıdır. Altın keten tohumları kahverengi muadilinden daha fazla maliyete sahiptir. Ancak aynı besin kaynağına sahiptir.

Keten tohumu, optimum sağlık için gerekli olan omega yağ asitleri, antioksidanlar, mineraller ve lif açısından zengindir. Keten tohumunun sağlık açısından mükemmel derecede faydaları bulunmaktadır. Kalp rahatsızlıklarını, göğüs, prostat ve kolon kanserini, diyabeti önler ve yüksek kolestrolü, tansiyonu düşürür. Ayrıca astım gibi enflamatuvar durumları önler ve cilt, saç, tırnak sağlığı için çok önemli besin kaynaklarını sağlamaktadır. Yani keten tohumu eski çağlardan beri sağlık açısından birçok alanda kullanılmıştır.

Keten tohumunun bizim vücudumuz için en güzel tarafı da, hem yenilebilir bir besin olarak tüketilmesi hem de  bakım ürünü olarak kullanılarak bütün faydalarından yararlanılabilir olmasıdır.

 

Keten Tohumu Maskesinin Faydaları?

A, E VE B vitamini gibi omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri ve diğer hayati mineraller gibi besleyici maddeler açısından zengin olan keten tohumları; saç, deri ve genel sağlık için mükemmel bir besindir. Keten tohumlarını günlük olarak tüketmek, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan düzenli bağırsak hareketi sağlamaya yardımcı olur, böylece vücutta ki toksinler uzaklaştırıldığı için sivilce oluşumunu büyük ölçüde önler.

Tüm bunlar, keten tohumlarını yiyerek elde ettiğimiz faydalarıdır. Ancak keten tohumu, veganlar için yumurtanın yerine kullanılan bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca vegan değilseniz bile alerjik sebeplerle de yumurtayı maskelerinizde kullanamıyorsanız, keten tohumunu yumurta yerine rahatlıkla kullanbilirsiniz.

 

Keten tohumunun cilde faydaları:

 • Büyük gözenekleri küçültür.
 • Çillere iyi gelir. Gözle görünür bir azalma sağlar.
 • Cildi sıkılaştırır.
 • Ciltteki pullanmaları düzeltir.
 • Kuru ciltleri nemlendirir.
 • Cildi derinlemesine temizler ve arındırır.
 • Kozmetik ve dermatolojik ürünlerde kullanılan bir içeriktir.
 • Ciltteki sebum üretimi dengesini sağlar.
 • Aknelerin oluşumunu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.
 • Yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir. İnce kırışıklıkları yavaşlatmaya yardımcı olur.

 

 

Keten Tohumu Maskesi Nasıl Yapılır?

İnsanların böyle bir keten tohumu maskesi hazırlarken yaptıkları en büyük yanlış, tohumları öğütmeden kullanmalarıdır. Eğer bir maske yapmak istiyorsanız, keten tohumlarını öğütülmüş bir halde, yani toz halinde kullanmanız gerekmektedir. Çünkü keten tohumunu orijinal formunda, tohum halinde uygulamaya çalışırsanız yaptığınız maske hiçbir etki göstermez. Keten tohum halindeyken sert lifli dış tabakaya sahiptir ve bu haldeyken içerisinde ki besin maddeleri cildinizin yüzeyinde ki tabakalardan alt katmanlara geçiş sağlayamaz.  Bu yüzden yapacağınız maskede keten tohumunuzu ya toz halinde almaya çalışın ya da bizim size nasıl yapacağınızı anlattığımız şekilde evinizde kendiniz öğüterek kullanmaya çalışınız.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı öğütülmüş, toz halinde keten tohumu
 • 3 çay kaşığı su

Talimatlar:

 1. Keten tohumlarını mikserinizde toz haline gelene kadar iyice öğütünüz. Eğer toz halinde keten tohumu bulamadıysanız, alternatif olarak keten unu kullanabilirsiniz.
 2. Toz haline getirdiğiniz keten tohumunu tarifini verdiğimiz ölçüde su ile karıştırıp, pürüzsüz bir kıvam alana kadar iyice karıştırınız. Böylelikle bir macun elde etmiş olacaksınız.
 3. Hazırladığınız karışımı tüm yüzünüze sürüp, 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Fakat yüzünüze uygulama yaparken göz ve ağız çevrenize maskeyi getirmemeye dikkat edin.
 4. Zaman dolduğunda, önce donan maskenin çözünmesi için ılık su ile daha sonra soğuk su ile yüzünüzü temizleyebilirsiniz.
 5. Yüzünüzü tamamen maskeden arındırdıktan sonra yumuşak bir havlu ile kurulayın ve son işlem olarak gerektiği kadar yüzünüzü nemlendirin.

 

İpuçları:

 • Bu maskenin oranını biraz daha fazla hazırlayarak daha sonrada kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Maksimum 3- 4 gün buzdolabınızda bekletebilirsiniz. Bu bekletme süresince kokusunun değişmiş olduğunu farkederseniz kesinlikle maskeyi kulanmayınız.
 • Yumuşak boyun ve eller için maskeyi bu bölgelere de uygulayabilirsiniz. Tabi ki yine aynı bekletme süresini aşmamanız gerekir. Maske uyguladıktan sonra bu bölgeleri de nemlendirmeyi unutmayınız.

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.