Kuru Cilt Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri - Kuru Cilt Bakımı

Kuru Cilt Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Problemli ciltlerden biri olan kuru cilt, kendine özgü bazı işaretlerle ortaya çıkar. Kuru ciltleri tedavi etmek kolay olmanın yanı sıra uzun süren bir süreç, bu nedenle belirtileri iyi anlamalı ve buna uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. İşte size kuru ciltlerle ilgili birkaç temel bilgi.

 

Kuru Cilt Belirtileri

 • Kuru cilt; pullanmaya, dökülmeye, kaşıntıya ve lekelere neden olan çok yaygın bir durumdur.
 • Kaşıntı, kuru cildin en sık görülen semptomlarından birisidir.
 • Kuru cilt, soğuk kış aylarında ve daha kuru iklimlerde daha sık görülür.
 • Yaşlılar genç insanlara göre cilt kurumasına daha yatkındır.
 • Kuru cilt, egzama öyküsü olan bireylerde daha sık görülür.
 • Kuru cilt, nadiren bazı ilaçların bir yan etkisi olabilir.
 • Kuru cilt, hipotiroidi olanlarda daha sık görülür.
 • Kaşıntı tekrarlama döngüleri cildin koyulaşmasına yol açabilir.
 • Olası komplikasyonlar şunlar olabilir: kızarıklıklar, egzama ve bakteriyel enfeksiyonlar.
 • Aşırı kuru cilt, çatlaklara neden olabilir ve deri dökülmeleri yaşanabilir.
 • İkincil enfeksiyonlar, çiziklerden ve cildin bozulmasından kaynaklanabilir.
 • Evde yapabileceğiniz basit ilaçlar, örneğin banyo frekansınızı düşürmek ve duşların ardından nemlendiricilerle cildi nemlendirmek gibi kolay uygulamalar kuru ciltlerin kontrol altına alınmasına ve önlenmesine yardımcı olabilir.

 

Kuru Cilt Nedir?

Kuru cilt, epidermisin yani cildin en yüzeysel tabakasında uygun miktarda su bulunmamasından dolayı oluşan çok yaygın bir durumdur. Kuru cilt erkekleri ve kadınları eşit derecede etkilemekle birlikte, yaşlı bireyler genellikle kuru cilt için daha yatkındır. Yaşlı bireylerde ciltte az miktarda doğal cilt yağları bulunmaktadır. Kollar, eller, yüzümüz ve özellikle alt bacaklar gibi alanlar kuru ciltten daha fazla etkilenme eğilimindedir. Cildin kuruluğu, çevredeki havadaki nem miktarından etkilenir. Kuru cilt, kseroderma olarakda bilinir.

Kuru cilt; birkaç gün ila haftalar arasında süregelen hafif, geçici bir durum olabileceği gibi bazılarında da daha ciddi ve uzun süreli bir cilt problemi haline gelebilir. Buna ek olarak, hava gibi dış faktörler cilt kuruluğunun şiddetini etkileyebilir. Örneğin soğuk veya kuru hava ve kış havası kuru cildi kötüleştirebilir. Ayrıca mesleklerine bağlı olarak sürekli ellerini yıkamak ve sterilize etmek zorunda olan kişiler daha çok kuru cilt problemi yaşayabilir. Kuru cilt bazı ilaçların bir yan etkisi olarak da  ortaya çıkabilir.

Epidermis normal olarak yağdan ve proteinden oluşur. Epidermisin lipid kısmı cildin kurumamasını önlemeye yardımcı olur. Cilt doğal yağını yitirdiğinde korunma kalkanını da kaybeder ve nemi de daha kolay kaybeder. Cilt kuruduktan sonra daha hassas olur ve pullanmalara daha yatkın olur. Tedavi edilmemiş ve bakımı yapılmayan kuru ciltler ise tahriş olur ve kızarıklık ile sonuçlanabilir.

Kuru cilt tedavisinde basit önleme çok önemlidir. Temel önlemlerden en önemlisi ise sert sabunlardan ve kimyasal içeren temizleyicilerden uzak durmaktır. Tedavi genelde yumuşak nemlendirici ve temizleyicilerle daha sık ve düzenli uygulamalar gerektirmektedir. Tedavi edilmemiş kuru cilt; egzama, deri açılmaları, bakteriyel enfeksiyonlar, selülit ve deri renk değişikliği gibi komplikasyonlara neden olabilir. Neyse ki, kuru cilt genellikle hafiftir ve kolaylıkla iyileşebilir.

 

Kuru Cilde Ne Sebep Olur?

Kuru cilt için tek bir neden yoktur. Kuru cilt nedenleri harici ve dahili olarak sınıflandırılabilir. Dış etkenler altta yatan en yaygın nedendir. Dış faktörlere;  soğuk havalar, ısıtıcılar, su ısısı, düşük nem oranı gibi birçok nedeni sayabiliriz. İç faktörlere ise sağlık, yaş, genetik aile öyküsü ve atopik dermatit gibi diğer tıbbi durumların kişisel geçmişi sayılabilir. Özellikle tiroit hastalıklarına sahip olanlar kuru cilt geliştirmeye daha yatkındır.

Kuru ciltlere neden olan harici faktörler:

 • Sert sabunlarla aşırı yıkama
 • Alkol ve temizlik maddelerinin aşırı kullanımı
 • Soğuk hava
 • Düşük nem oranı
 • Aşırı sıcak suyla duş almak
 • Yanlış uygulanan cilt bakımı
 • İlaçlar vs.

 

Banyo ve duş cildimizi ölü derilerden, kirlerden arındırıp yenilenmemizi sağlasa da fazla sıcak suyla duş almak cildimizdeki fazla nemi de kaybetmemize yol açar. Banyo yaptıktan sonra fazla sıkı hissedilen cilt, doğal cilt yağlarının aşırı miktarda uzaklaştırıldığını gösterir.

Kuru cilde sebep olan en yaygın faktörlerden biri sert sabunların sık kullanılmasıdır. Sabun türü kuru cilt üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Sabun, cildin üzerindeki yağları temizleyen bir emülgatördür. Cilt ne kadar sık sabunla ovulursa ve bu aşamadan sonrada nemlendirilmezse de kuru bir cilt elde edilir. Yani aşırı sabun kullanımı kuru cildi kötüleştirebilir.

Üstelik nemlendiriciler uygun olmayan şekilde kullanılırsa ve yetersiz bir nemlendirici seçilirse, kuru cilt devam edebilir veya kötüleşebilir.

Bazen kıyafetlerimizin malzemeleri de kuru cildi etkileyebilir. Yün veya sentetik elyaf gibi bazı malzemeler cildi tahriş eder.

Son olarak kuru cildin oluşum nedenlerinden birinin de bazı ilaçların yan etkileri olduğunu söylemiştik. Bunlardan bazıları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, alerji ve akne için kullanılan ilaçlardır. Bazen kuru cilt problemi dahili bir tıbbi durumun işareti olabilir. Örneğin; yaşlanma doğal olarak insanlarda kuru cilt geliştirme eğilimi gösterebilir. Ek olarak egzama, sedef hastalığı, şeker hastalığı, hipotiroid gibi hastalıklar tümüyle kuru cilt oluşumu geliştirebilen hastalıklardır.

 

Kuru Cilt Belirtileri Nelerdir?

Kuru cildin ana belirtisi genelde hassasiyet ve kaşıntıdır. Kuru cilde sahip insanlar genellikle ciltlerini kaba, kuru ve kırmızı lekeli bulabilir. Etkilenen tipik deri alanları arasında yüz, kollar, eller, alt bacaklar, karın, ayak bilekleri ve tabanlar gibi genelde sürtünme alanları bulunur. Cilt kuruluğu daha şiddetli hale geldiğinde en çok çatlaklar oluşum gösterir. Ayrıca kaşıntılar olduğunda deriyi sürekli kaşımak ve ya ovmak cildin kaşınmasına ve bölgesel tüy dökülmelerine neden olabilir.Kaşıntıdan dolayı ortaya çıkan yaraların ise enfeksiyon kapma ihtimalide göz önünde bulundurulmalıdır.

Belirtiler:

 • Kaşıntı
 • Kızarma
 • Hassasiyet
 • Lekeler
 • Özellikle yüzde genç yaşta oluşan kırışıklıklar
 • Pullanma ve döküntü
 • Sürekli hissedilen tahriş hissi
 • Vücudun farklı bölgelerinde çatlaklar
 • Topukta genelde çatlaklar
 • Eklem bölgelerinde tahriş ve yanma hissi vs.

 

Kuru Cilt Nasıl Teşhis Edilir?

Genel olarak deri görsel olarak incelendiğinde kuru cilt kolayca tespit edilebilir. Buna ek olarak kişinin kapsamlı bir şekilde tıbbi geçmişi ve aile öyküsünün de gözden geçirilmesi tanısını desteklemeye yardımcı olacaktır. Daha zor durumlarda ise cilt biyopsisi tanıyı doğrulamak ve tedavi planını yönlendirmek için yardımcı olur.

 

Kuru Ciltler İçin Tedavi Yöntemleri

Kuru ciltler için en iyi tedavi yöntemi genelde kontrol altına almak ya da önlemek üzerine kurulmalıdır. Bu aşamada en önemlisi cildi sürekli olarak ihtiyacına göre nemlendirmektir. Kullanılması gereken nemlendiriciler ise daha çok losyon gibi olmayan yoğun ve katı kıvama sahip nemlendiriciler olmalıdır. Ayrıcı bu nemlendiriciler yoğun olmasına karşın hassasiyet yaratmayacak parfümsüz ve temiz içerikli ürünler olmalıdır ki daha fazla ciltte tahrişe neden olmasın.

Genel olarak vücudun su kaybı dengelenmeli ve bol su tüketilmelidir. Temizleyici ürünlerde ise sert sabunlardan uzak durulmalı, alkolsüz ve hafif yapılı ürünler tercih edilmeli. Aşırı sıcak duş alınmamalı ve duş sonrası yine aynı şekilde cilt nemlendirilmeli.

Ve cildin nemlendiriciyi tam anlamıyla emebilmesi için duştan sonra henüz vücudunuz ıslakken nemlendirme işlemini yapmanız gerekmektedir. Cildi tahriş edecek uygulamalardan uzak durulmalı ve cildi fazla ovalamaktan veya kese gibi işlemleri çok sert uygulamaktan kaçınılmalıdır. Yünlü giysiler yerine pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Vücut soğuk havaya maruz bırakılmamalıdır. Mesela elleriniz çok kuruyorsa soğuk havalarda mutlaka eldiven kullanınız.

Temizlik maddelerine direkt temas etmeyiniz ve temizlik eldiveni kullanınız. Ve son olarak şikayetleriniz  giderek artmış ve sürekli bu durumun ilerlediğini düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz çünkü kuruluk kolayca önlemi alınan bir durum olabilse de bazı durumlarda ya altından başka bir hastalık çıkabilmektedir ya da giderek kötüleşebilen bir cilt tipine dönüşebilmektedir.

 

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.