Kuru Ciltler İçin Hangi Kil Kullanılmalı - Kuru Cilt Bakımı

Kuru Ciltler İçin Hangi Kil Kullanılmalı

Hangi Kil Cildiniz İçin Doğru Seçim

Etkili cilt bakım bileşenleri ararken, akla gelen ilk yer olmayabilir. Ancak, killer (esasen kir türleri) inanılmaz temizleme ve arındırma özellikleri ile ünlüdür. Doğal killer yüzyıllar boyunca deride kullanılmış ve bugün ürünlerde popüler bir madde olmaya devam ediyor.

Genel olarak, killer yumuşak, ince taneli mineral maddelerdir. Kökenine bağlı olarak bileşimde değişiklik gösteren farklı kil türleri vardır. Her kilin özellikleri farklıyken, emme özellikleri nedeniyle cilt bakımında en yaygın şekilde kullanılırlar. Uygulandığında, kil dengeli bir şekilde cildi temiz bırakarak deriden yağ çeker.

Cilt türünüze bağlı olarak, bir kil cildiniz için diğerine göre daha uygun olabilir. Örneğin, kaolin kili hafif emici özelliklere sahip ince taneli bir kil olup, normal ve kuru ciltlerde daha iyi sonuçlar verir. Öte yandan, Fransız yeşil kil ve bentonit kilinin daha güçlü absorpsiyon özellikleri vardır ve bu da yağlı ciltler için iyi bir uyum sağlar.

Genel olarak killer, yağlı cilt tipleri için en iyisidir çünkü nem emerler. Aşırı kuru cilde sahipseniz, kil içeren ürünler cildinizde biraz rahatsızlık bırakabilir. Kuru ciltler için kil ürünleri rahatlıkla kullanılabilirler. Ancak daha yumuşak bir kil seçmek önemlidir. Cilt bakımı tariflerini formüle ediyorsanız ve cilt tipine göre hangi kil kullanılmalı diye merak ediyorsanız okumaya devam ederek cilt türünüz için hangisinin en uygun olduğunu öğrenin.

 

Killerin Faydaları 

Kil ve cilt bakımı hakkında online olarak biraz araştırma yaparsanız bir çok tıbbi kullanım amacını bulacaksınız.

  • Killer akne tedavisinde, izleri azaltır, sedef hastalığına karşı etkildir,
  • Cilt dokusunu yeniden canlandırır,
  • Ciltden toksinler uzaklaştırı. 

Kilin cilt için faydalı olduğu doğru olsa da, kil içeren ürünleri satarsanız, ürününüzün herhangi bir cilt durumunu tedavi ettiğini iddia edemezsiniz. Bu, ürününüzü bir ilaç olarak sınıflandırır; bu da FDA’nın test ve onay gerektirir. 

 Aşağıdaki killerin açıklamasında, tıbbi iddialara özellikle değinmedim. Hangi kilin seçileceğini ve hangi kişisel kullanım için kullanıldığını bildirdim. 

Cilt Tipine Göre Kil Seçimi

Bentonit Kil
Bentonit kil volkanik külden meydana gelmiştir. ABD, bentonit kilinin en iyi üreticisidir ve üretiminin büyük bölümü Wyoming’de gerçekleşiyor. Banyo ve güzellik ürünlerinde, bentonit kil, ürünlere güzel bir “kayganlık” verir. Bu doku tıraş sabunları için harika bir bileşendir ve tıraş bıçağının cildiniz üzerinden kaymasına yardımcı oluyor. Güçlü yağ emici özelliklere sahiptir ve kütlesinden daha fazla su emilebilir. Bu, bentonit kilini çok yağlı ciltler için mükemmel bir seçim yapar.

Brezilya Kili ( Doğal , Koyu Kırmızı ,  Pembe , Mor , Sarı )
Brezilya killeri, kaolin kili türüdür ve çok çeşitli canlı tonlar içerir. Doğal olarak renklidir ve herhangi bir boya veya pigment içermez. Çeşitli tonlar, Brezilya’nın farklı bölgelerindeki toprakta bulunan minerallerdeki değişikliklerle elde edilir. Bramble Berry  kili beş farklı doğal renk taşır bunlar, Mor , Sarı , Pembe ve Koyu Kırmızı dır. Brezilya killeri, “ortalama” bir emme miktarına sahiptir, bu da onları çok çeşitli cilt türleri için uygun bir katkı maddesi yapmaktadır.

Fransız Yeşil Kil

Bu kil Fransa’dan gelir ve müthiş yağ emici özellikleri ile bilinir. Güzel bir dokuya sahiptir ve yüz maskelerinde renk ve ve yağ emiliminde yaygın olarak kullanılır. Açık yeşil renk bozulmuş bitki özünden ve demir oksitlerden gelir. Yağlı cilt tipleri için en uygunudur.

Yeşil Zeolit ​​Kil ( Yeşil Kil)
Zeolitler, volkanik kayaçlar ve kül alkali yeraltı suları ile reaksiyona girdiğinde oluşan mikro gözenekli minerallerdir. Yeşil zeolit ​​kili çoğu kilden biraz daha büyük bir dokuya sahiptir ve bunun yanısıra mükemmel emme özellikleri de vardır. Daha büyük doku nedeniyle, aynı zamanda çok nazik eksfoliye (peeling) edici özelliklere sahiptir. Normal ve yağlı cilt tipleri için en uygunudur.

Kaolin Kili
Kaolin kil çok ince bir toz kildir ve çeşitli renklerde bulunabilir. Kaolin kilinin en yaygın rengi koyu beyazdır. İnce doku, çok çeşitli amaçlarda kullanımını kolaylaştırır. Bu, göz farı ve kozmetik ürünlerin yanı sıra sabun, duş jeli ve daha fazlasını içerir. Nazik bir kildir ve çoğundan daha az sıvı emici kabiliyetlidir. Bu, daha hassas ve kuru ciltler için uygun olmasını sağlar.

Pembe KilRose Clay)
Pembe kil bir çeşit kaolin (kaolinit) kili olarak kabul edilir. Kaolin gibi ince bir dokuya sahiptir ve kuru cilt için uygundur. Kil, doğal olarak oluşan bir demir oksitten gelen hafif-orta pembe bir renktedir. Bazı ürünlerde, koyu kırmızı bir renk veya turuncu bir renk alır. Pembe kil hem renk hem de nazik yağ emici özellikler nedeniyle mükemmel bir sabun katkı maddesir.

Deniz Kili ( Yeşil Kil)
Koyu yeşil bir kil, deniz kili, milyonlarca yıl önce denizin altına serilmiş çamur bu kilin kaynağıdır. Koyu yeşil, grimsi bir rengi vardır. Cildi temizlemek için yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılır. Normal ve yağlı cilt tipleri için uygundur.

Kuru Cilt İçin kil / Normal Cilt İçin Kil –  Pembe Kil ,  Kaolen Kil , Brezilya Kili ( Doğal , Koyu Kırmızı ,  Pembe , Mor , Sarı )

Normal / Yağlı Cilt –  Deniz Kili ,  Yeşil Zeolit ​​Kil ,  Fransız Yeşil Kil ,  Bentonit Kil , Brezilya Kili ( Doğal , Koyu Kırmızı ,  Pembe , Mor , Sarı )

 

Yorumlar

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.