Kuru, Çatlak Ayaklar İçin DIY Peeling - Kuru Cilt Bakımı

Kuru, Çatlak Ayaklar İçin DIY Peeling

Ben, hayatımın büyük bir bölümünü kuru ayaklardan utanarak yaşayan biriydim. Her zaman kuru ayaklarım vardı ve uzun süre kuru ve çatlamış utanç verici ayaklarım ile hayatımı sürdürmeye mahkum olduğumu hissettim.
Profesyonel pedikürler ve spa tedavileri muhtemelen yardımcı olsa da, ayaklarım konusunda çok utanmıştım, kimsenin onlara bakmasına izin vermeyeceğim, onlara bir şeyler yapacak kadar onlara yaklaşmayalım diyordum. Sonunda sorundan bıktığımda, çatlak topuklara ve kuru bir ayak derisine sahiptim. Anneannemin ayakları gibi görünüyorlardı, aramızda elli yıl var!

Pomza taşlarından ve elektronik cihazlara, şekerli ovuculara ve daha fazlasına kadar her şeyi denedim. Hiçbir şey işe yaramıyormuş gibi görünüyordu. Kocamı bacaklarını topuklarımla kazıyarak uyandırdığım gece, mucize bir ürüne ihtiyacım olduğunu bildiğim geceydi.

Araştırma yaptığımda, korkunç, kuru cildinizi yenmek için meyve asidi kullanarak ayaklarımı yeni gibi hissedeceğimi iddia eden bir Japon kimyasal ayak maskesi olan Baby Foot “Exfoliant Foot Peel” denilen bir ürünle karşılaştım .

Bu ‘mucize ürün’ hakkındaki değerlendirmelerin hepsi olumlu geçti, ancak ne yazık ki, iki kullanımlık bir ürün için 45 dolar ödeyemezdim. Neyse ki, tutumlu olmak beni evde kendi ayak soyucu tarifimi bulmama neden oldu! Umarım, bu karışım sizin ayaklarınıza da yardımcı olacaktır.

 

İhtiyacınız Olacak Şey

 • 1 küçük paket aspirin,
 • 1 limon, (ya da yeterli limon suyu)
 • 1 küçük kap (karıştırma için)
 • Ayaklarını ıslatmak için yeterince büyük 1 leğen 🙂
 • Ayaklarınıza sıkıca sarmak için plastik sargı streç film
 • Çok kalın, zengin bir nemlendirici (shea yağı en iyisi)

 

DIY Ayak Derisi Soyucusu Nasıl Yapılır

 1. Bir kap içine bir miktar aspirin dökün ve bir kenara bırakın.
 2. Ayaklarınızı 20 dakika sıcak suda bekletin. İsterseniz gargara sirke ve su karışımı kullanabilirsiniz: 1 fincan Listerin, 1 fincan beyaz sirke, 2 fincan sıcak su.
 3. Önce limonu aspirin üzerine dökün ve karıştırarak bir macun oluşturun.
 4. Ayaklarınızı kurutun.
 5. Macunu ayağınıza uygulayın ve streç film ile sarın. En az 2 saat bekleyin.
 6. Bitirdiğiniz zaman yıkayın ve kalın bir nemlendirici uygulayın.

DIY “Baby Foot” Maske Talimatları

1. Aspirini küçük kaseye dökün ve orada bırakın. Onlara henüz ihtiyacınız yok.

2. Ayaklarınızı, yaklaşık 20 dakika kadar sıcak suya batırın. (Aslında bunları bir gargara / sirke / su karışımı içine batırırım: 1 fincan Listerine, 1 su bardağı sirke, 2 bardak sıcak su.) Cildinizi güzel ve yumuşak bir hale getirmek için bu karışımı ölü deriye kolayca nüfuz edebilir.

3. 20 dakikanız bitmeden önce, bir macun oluşturmak için limon suyunu aspirin üzerine dökün. Kıvam çok kalınsa, bir miktar su ekleyebilirsiniz. Macunu iyi karıştırın.

                                                       Limon suyu ve aspirin salçası.

4. Ayaklarınızı kurutun. Ölü cildin bir kısmını gevşetmek için havluyla silebilirsiniz.

5. Macunu ayağınıza uygulayın ve ardından her ayağı tamamen kaplayacak miktarda streç film kullanın. Üzerine çorap giymenin onu yeterince güvenli tuttuğunu fark ettim. Genelde akşam yemeğinden sonra yaparım ve yatmadan önce çıkartırım. En az iki saat boyunca giymenizi öneririm .

6. Karışımı bitirdikten sonra, ayaklarınızı yıkayıp iyice kurutun. Herşey bitince çok kalın bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun çünkü limon cildinizi kurutacaktır. Bu nedenle en çok dikkat edeceğiniz şey bu olsun. Alabildiğine nemlendirin.

7. Bu ev yapımı karışım Baby Foot kadar sert değil, aynı sonuçları elde etmek için bunu birkaç gün boyunca ard arda kullanmanız gerekir. Bununla birlikte, ilk iki veya üç günden sonra, tedavi etmeden önce ayaklarınızı ıslatmanız gerekmez. Tedavemi beş gün yaptım ve beş gün sonra ayaklarımın sanki Bebe Ayak’ı kullanıyormuş gibi soyulmaya başladığını farkettim.

 

Kuru Ayak Derisi Soyulur!

Görüntü için üzgünüm ama görmeniz gerektiğini düşündüm 🙂 .

                                             Ev yapımı karışımı kullandıktan sonra ayaklarım soyuluyor.

Bakım İpuçları

 • Cilt soyulmaya başladıktan sonra, isterseniz tedaviyi kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak yalnızca cildin soyulmaya başlamadığı alanlara konsantre olduğunuzdan emin olun. Yeni cildinizi etkilemeden 2-3 saat içerisinde bitirin!
 • Ayrıca cildi parçalamaya yardımcı olması için pomza taşını duşta tutabilirsiniz, ancak ölü cildi toplamanıza ve çekmeniz konusunda dikkatli olmalısınız. Acıyorsa, hala yaşayan cilde yapıştığı için. Herhangi bir hasar vermek istemiyorsanız, ölü deriyi kesmek için kütikül makası kullanın.
 • En önemlisi, sevdiğiniz renkleri kullanılacak hale getirin, çünkü ayağınızı daha önce hiç olmadığı gibi sergilemek isteyeceksiniz!

Ayak Eksfoliyasyon Peelingi İçin Nasıl Malzemeler Kullandım

Temel bileşenleri salisilik asittir (sivilce ile uğraşmış olan herkes bunun tam olarak ne olduğunu bilir). Aspirinin salisilik asit gibi davranacağını sivilce tedavilerinde kullandığımdan önceki deneyimlerinden biliyordum; Glikolik asit beni biraz sinirlendirdi. Glikolik asidi ayakta yalnızca bir saat kalması öneriliyor. Çünkü cildiniz üzerinde gerçekten sert olabilir. Bu yüzden glikolik asidi atladım. E vitamini ve meyve asidinin yerine geçmesi için bir limon kullanmaya karar verdim.

İlginç gerçek

Koruyucu Ayak Sağlığı Enstitüsü için yapılan 2012 Ulusal Ayak Sağlığı Değerlendirmesine göre, 21 yaş ve üstü ABD’li yetişkinlerin (yaklaşık 44 milyon kişi)% 20’si bu tarz ayak problemleri yaşıyormuş. Üstelik ayak kuruluk ve çatlakları erkeklerinkinden %50 daha fazla oranda imiş.

Çatlak Topukların veya Topuk Çatlaklarının Nedenleri 6

 1. Uzun süren ayakta durma, yürüme veya koşma. Topuklara basınç uygulandığında çatlak formları oluşur. Baskı uygulamaya devam ederseniz topuklarınızın yağ yastıkları genişler ve çatlar.
 2. Şişmanlık
 3. Ayaklarınızı tamamen desteklemeyen açık ayakkabı veya sandaletler. Ayağınızın yana doğru genişlemesine ve gereksiz basınç uygulamalarına izin verirler.
 4. Yaşlanma
 5. Palmoplantar keratoderma: kalın cildi ayaklarınızın tabanında ve avucunuzda şekillendirdiği kalıtsal bir durum.
 6. Kuru cilt: Bu, vitamin eksikliği, kuru iklim, egzama, sedef hastalığı, sert sabunlar kullanan ve uzun süreli sıcak havada kalmak gibi bir takım nedenlerden kaynaklanabilir.

Topuk Çatlağını Nasıl Önlersin

 1. Uzun süre belirli bir yerde ayakta durmaktan kaçının.
 2. Tam destekli rahat ayakkabılar giyin.
 3. Yatmadan önce her gece ayaklarınızı nemlendirin.
 4. Ağırlığı eşit şekilde dağıtmak için ayakkabı destekleri takın.
 5. Bol miktarda su tüketin.
 6. Ölü cildi parçalamak için duşta pomza taşı kullanın.

Yorum Eklemek İster misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.